Hemoroidy – objawy

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób tak i w przypadku hemoroidów objawy zależą od stopnia zaawansowania choroby. Najbardziej dokuczliwe objawy tej choroby to ból okolic odbytu przy siedzeniu i chodzeniu, swędzenie, uczucie niekompletnego wypróżnienia. Często jednym z pierwszych objawów choroby jest pojawienie się krwi na stolcu, w okolicach odbytu po wypróżnieniu a także pozostawianie plam krwi na bieliźnie. Często zdarza się, że część lub nawet wszystkie z tych objawów występują jednocześnie.

Poniżej zostały opisane charakterystyczne dla hemoroidów objawy w zależności od zaawansowania choroby:

  • W pierwszym stadium powiększania się guzków krwawniczych może dochodzić do krwawienia, jest to w zasadzie jedyny objaw choroby na tym etapie i niestety jest często bagatelizowany;
  • Kolejnym etapem jest wypadanie guzków podczas wypróżniania ale samoistnie wracają na swoje miejsce – krwawienie staje się tutaj regularne. Dodatkowo odczuwane jest zazwyczaj uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Niestety prowadzi to często do tego prób kolejnego wypróżniania i częstego zwiększania ciśnienia krwi w jamie brzusznej co jeszcze pogarsza stan chorobowy. Pojawiają się objawy bólowe i swędzenie.
  • W trzecim etapie choroby hemoroidalnej guzki wypadają już nie tylko podczas wypróżniania ale także np. w czasie wysiłku fizycznego. Guzki po wypadnięciu nie powracają samoczynnie ale można je ręcznie wprowadzić na miejsce. Ból się nasila.
  • Czwarty etap rozwoju guzków to ich wypadanie bez możliwości powrotu na miejsce, na tym etapie schorzenie jest już bardzo bolesne, często dochodzi do krwawienia i swędzenia. Dodatkowo czasami występuje nie trzymanie stolca.

  Hemoroidy ze względu na swoje objawy są uciążliwą chorobą, potrafiącą znacznie zmniejszyć komfort życia. Miejsce występowania choroby czyni ją ponadto dość krepującym schorzeniem dla wielu osób, jednak jak już wspomniano na stronach tej witryny jest to choroba dość często spotykana a ponadto wyleczalna  i jej leczenie jest bardzo skuteczne.

  W tym miejscu warto także nadmienić, że objawy w postaci krwawienia z okolic odbytu mogą być także spowodowane innymi schorzeniami w tym chorobami nowotworowymi. Dlatego zaleca się aby w przypadku występowania takich objawów niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zostaw komentarz


Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>